neděle 5. srpna 2012

Poslední noc

Poslední noc před příletem do Prahy. Noční terminál letiště Borispol a hodnocení celého vletu i práce spojky. Shodli jsme se, že příspěvky byly tlumočeny přímo z hospody a proto se v nich občas objevovalo pár nepřesností, (s-š a dále zkracování původních zpráv), ale jinak spokojenost :) Kyjev nezklamal a asi 2 hodiny nás informoval, že zítra do Prahy nic neletí, ale že můžeme místo toho vycestovat do Paříže. Už plánujeme další výlet, zatím vítězí varianta Abcházie, Čečna, Dagestán a zpět přes Turecko na tři týdny. Přihlášky přijímáme od pondělí. Aktualizace: info z konce července: Severovýchodně od Tbilisi bylo zemětřesení 4 stupně a tornádo, co zničilo 770 budov. Tentokrát jsme měli s výběrem data a destinací celkem štěstí. Achalcike i Mcchetu jsme navštívili mimo bouřlivé dny http://www.civil.ge/eng/article.php?id=25024

Turbulence

Aerosvit nezklamal. Let měl zpoždění. Po cestě jsme se museli připoutat kvůli turbulencím, ale slabota, nikdo nezvracel. Mimochodem pustili byste rodičům své nastávající Fargo? David už to totiž kdysi udělal.
Zebra

Cesta domů

Sobota:
Pozor změna! Přílet na Ruzyni v 7:45, ne v 6:45! Právě se drkotáme ve stařickém autobuse, který přepravuje lidi i zvířata. Sjíždíme po krkolomné silničce zpět do Tbilisi a vůbec se nám nechce.
Zebra

Konečně ta jezera

Pátek:
V noci se potvrdilo, že stan se má vždy stavět na 100 %. Ačkoliv to večer nevypadalo, prochcala půlka noci. Naštěstí jsme přežili a vstáváme. Na nohou už je dávno i podpůrný tým. Díky všem za přání!
Zebra

Jezera (tedy spíš jezírka) super! Bylo to jako když Ašitaka z Princezny Mononoke vstoupí na území Boha lesa. Jen hory, ticho a my. Pak ovšem dorazila partička asi 20 řvounů a atmosféru zkazila.
Zebra

Dnešní výstup k jezerům zabral 2,5 hodiny a ne 5 hodin, jak prorokovali naši hostitelé. Dolů pod Rosku jsme se dostali v 7 hodin s tím, že náš čeká 15 km do Korshy. Na křižovatce jako zázrakem kempovala skupina 15 Tushetijcu, kteří nás okamžitě pozvali na jídlo a nejlepší chachu, co jsme pili. Vzápětí se nabídli, že nás svezou do Korshy a na závěr nám darovali čepice I Love Georgia a jídlo na týden. V Korshe jsme se seznámili s půlkou vesnice a přivlastnili si čubu, které říkáme Korsha. Jinak cestou do Roshky se stalo hitem Jaro: "Nejezdi naší zkratkou, je tam velký sráz a v téhleté bouři si snadno zlámeš vaz, tak neriskuj..." Dnes zase: "V nohách mám už tisíc mil." A evegreenem je: "Jen tři kříže z bílýho kamení někdo do písku poskládal..."
David

pátek 3. srpna 2012

Nekonečná cesta k jezerům 2

Cesta k jezerům probíhala podle plánu, dokud jsme nepotkali majitele cestovky a jeho 4 řidiče. Ti nám řekli, že přespání u jezer se rovná napadení medvědem. Myslíme, že kecají, ale dnes spíme v Roshce a zítra dáme jednodenní túru bez zátěže. Cesta do Rosky s 20 kg zátěží byl dobrý kardio trénink. Majitel Bělouš se zakoukal do Zebry a nepomáhají přítel Adam v Praze a ani ochránce David. (Ať mi tam na tu Zebru nesahají!!!!)
David

Noc ve 2200 metrech. Skupina 30 turistů má podpůrný personál o 20 lidech. Je šílená kosa a info o jezerech se rozchází od 2 do 7 hodin. Prostě Gruzie.
David

Nekonečná cesta k jezerům

Všichni tady pochcípáme (jdeme k jezerům a nevíme, za jak dlouho tam dorazíme a kolik kilometrů to přesně je).
Zebra

Dorazili jsme do Rosky (Zebra s jazykem na vestě) a okamžitě začala družba. K jezerům už asi nikdy nedojdeme. Ačkoliv se snažíme vyhnout chache, není to možné, nemůžeme si nepřipít na Gruzii a družbu.
Zebra


Život na gruzínských loukách

Privátní bus do Shatili v sobotu nevyrazí (špatné brzdy a šílená cesta, před 5 dny marsutce brzdy selhaly, spadla ze srázu, 4 lidé stále v nemocnici), a tak jdeme na jezera. Potkali jsme místní rodačku Lelu učící v Londýně, ta nám povyprávěla o místních zvycích a historii. Místní nebyli nikdy plně christianizováni, stále provádějí pohanské oběti, není zde ani kostel, každé údolí patří jednomu rodinnému klanu a každá louka ve stráni jedné rodině. Louky jsou vysoko a strmé tak, že jen dojít k nim je výkon. Místní vyráží tak, aby tam byli po šesté ranní, sekají trávu srpy, vrší ji na stohy a večer jdou zpět. Poté ji usušenou snesou dolů. Všude kolem jsou medvědi, je jich tolik, že je místní loví. Gruzie je 1. zemí, kde se začalo pěstovat víno. Gruzínská abeceda patří spolu s arménskou mezi nejstarší na světě. 6km pod Roskou nás vzali pohraničníci a David si užil jízdu na korbě. Dále pěšky.

Spojka dodává: Uff, dobrá angličtina :))

čtvrtek 2. srpna 2012

Jeden den Davida

Dnes jsem nestíhal, tudíž celý den v jednom příspěvku:

Výprava zdárně přečkala noc a po deváté dorazila na hlavní stanoviště marshutek v Tbilisi, Didube, kde nám hlavní výběrčí po udiveném hledání marshutky sdělil, že naše jede až zítra. Klasika. Některé jezdí dokonce jen 1krát týdně. Jedeme tedy zpět směr Kazbeg, do Zhinvali. Tady nezbude než stopovat do Barisakha a dále do Kortchy, kde je poslední obchod a mobilní signál. Dále jen vlci, medvědi a opuštěné vesnice.

Sedíme na krajnici na půl cesty do Barisakha. Za půl hodiny projela 2 auta, žádné naším směrem. Deadline pro dosažení jezer je být v 15 hodin v Barisakhu.

Sedíme v Korshe u obchodu a popíjíme Natahktari, pivo dle českého receptu. Bylo potřeba, protože po celodenní cestě pěšky/stopem (80 km) jsme zjistili, že jezera nejsou 10 km, ale 26 km daleko. Navíc odsud v sobotu nic nejede. Možnosti jsou: odjet zítra do Tbilisi, nebo jít zítra na jezera a v sobotu do Shatili na místní výroční folklorní festival. Tím bychom neviděli Tbilisi. Jaké jsou vaše rady? :)

Sedíme u ohně hned za Korshou, zahříváme se chachou a vaříme první letošní instant. Zítra si zapějeme Tulácké ráno a půjdeme toulat se dál. Jinak je 10 hodin a všichni jsou ospalí. To je tak, když se nemůže spát v autě a musí se být přes den vzhůru...:)

David

středa 1. srpna 2012

Zima se blíží...

Výšlap na meteostanici se nezdařil. Špatně jsme odhadli dobu výstupu a Kavkaz navíc zahalily mraky. Proto jsme vzdali i výstup k ledovci a otočili se někde ve 3000 m v sedle ukrytém v Rákosníčkově mlze. Dnes už byla ve 3000 pěkná kosa. Kvůli počasí jsme vzdali nocování v horách a vyrazili na stopa. Chytli jsme pupkatého Arménce, který cestou srazil krávu (to je nějaká soutěž Gruzínců? pozn. Spojky) a zavezl nás k dálnici do Tbilisi. Stanujeme na hnusu, kde jsou tisíce komárů. Je vedro, jsme navlečeni více než v horách, ale marně. Přežít nám pomáhá víno, co dostala Zebra od Josefa za návštěvu termálního pramene. Víno dochází a čeká nás premiéra - 3 lidi ve stanu.
Pitovi-Babakovi se mi zase nejak hadaji, snad je vecer smiri darovane vino od Josefa. 

Kazbegi

Slunecne rano v Kazbegi. Vcerejsi den jsme stravili v marshutce. Dnes se chystame na jednodenni vylet do hor. Kdyz se postesti, dorazime na meteorologickou stanici pod ledovcem ve vysce 4000m. Pocasi uz neni tak extremni jako ve Svanetii a tak je ve 2000m k veceru kupodivu zima. Cesta do Kazbegi je plna nadhernych panoramat, ale z marshutky se tezko zachycuji. Vardzia byla vyborna, prosli jsme ji dokonce drive nez protivni Italove, kteri nas prostred pustiny v Adzarii nechali napospas osudu, prestoze byli dva. Vcerejsi noc jsme stravili u soukromnika s teplou sprchou, dnes opet palatka. Zitra je v planu Chevshuretie, ale po zdrzeni kvuli Vardzii je vysledek nejasny. 

úterý 31. července 2012

Opět do Tbilisi

Jsme na cestě do Tbilisi. V Marsutce řve hysterická holčička a všichni pasažéři z ní šílí. Vstávali jsme za kuropění, abychom stihli prolézt skalní labyrint do odjezdu marsutky v 10. Bylo to náročné. Včera večer jsme se totiž spřátelili s vrchním Josefem a na družbu padlo mnoho rund Chachy. Jako jediní vyvolení jsme navíc získali přístup do utajeného termálního bazénu.
Zebra

pondělí 30. července 2012

Vardzie

Vardzie! Byla to anabáze. Dorazili jsme stopem, Pítovi si ho rychle oblíbili, ale jsou to přece jen ještě stopařští školáci. Na cestě z Akhalsikhe do Vardzie měla Zebra stendhalitidu.
Zebra

Připravujeme se na zítřejší prohlídku Vardzie a přesun přes Tbilisi do Kazbegu (přes celou Gruzii). Popíjíme víno s barmanem a bavíme se o českém pivu. Má tu Staropramen a Bernard. Obě za 5 lari (65 Kč), velkoobchodní cena je prý 3,50 lari. Je to holt z ČR daleko. (njn, české pivo je luxusní zboží, pozn. Spojky)
David

Bláznivý řidič

Bláznivý řidič marsutky nám tvrdil, že jede do Achalcike, aby nás nakonec vysadil ve 2000 metrech v Adzarijských horách uprostřed pustiny. Po půlhodině čekání jsme se dostali Kamazem o něco níže. Stopujeme v díře, kde projedou 3 auta za 10 minut. (tak to je dobré ne?). Četníci nám nabízeli nocování na louce u jejich stanice. Vardzia v nedohlednu.
David

P.S. Míša a Zebra mají nové přezdívky - Míše říkají Sakashvili a Zebra je dle nich vazba jak Fibingerová... (a co je David? pozn. Spojky)

Spokojenost Gruzie

30.7.
Zebra se Adamovi omluvila, že z něj udělala svého muže. Je krásné ráno, nad horami se válí mlha. Už bych jela dál Vardzia čeká, ale Pítovi ještě vyspávají kocovinu a odmítají mé výzvy. Mám to s nimi těžké. (klasika, pozn. Spojky)
Zebra

Včera jsme přespali u Zurovy sestry, která z nás nebyla moc nadšená. Spřátelili jsme se ale s Bekou, bratrem jejího muže, se kterým jsme vypili becherovku. Ráno jsme šli na stopa a po cestě nás odchytil Beka, napojil pivem podle českého receptu a poradil, jakým směrem jet. V místním obchůdku se kolem nás postupně šrotili domorodci, tak jsme poklábosili a udělali pár fotek. Stopli jsme správce místního přírodního parku, jenž nás dovezl do Shuakhevi. Cesta podél místní řeky je výborná. Krásné kopce a na nich rozeseté domy a políčka. Do Vardzie je však ještě daleko.
David

Člověk míní, Gruzinci mění, část 2

Spojka to trochu flákala, takže teď přijde nálož:

29.7.
Na vlastní kůži zažíváme gruzinskou pohostinnost . Za chvíli už nebudeme moct psát. Vůbec jsme se nedostali, kam jsme chtěli, ale stojí to za to, ačkoliv už mi bylo dvakrát řečeno, že jsem vazba!
Zebra

Marshutka ujechala už v 11, a tak jsme šli na autostop do vardizie. Dopadlo to tak, že nás vzal vysmátý páreček Irma a Zura. Sedíme u jejich sestry a jsme největší hosti. Takovou hostinu nenajdete ani na moravské svatbě. Zebru už 3krát tipovali na vzpěrače, takže je Fibingerová. Míša je zase Sakashvili. Do Vardizie jedeme zítra, dnes máme o zábavu postaráno. zebra, aby měla pokoj, vydala Adama za svého muže.
David

neděle 29. července 2012

Tichá domácnost...zbývá týden

Další noc na pláži poblíž Shekhvetili máme tichou domácnost. David je načuřený (jsme prostě jen hloupé ženský). Měli jsme výborný saslík a do sborníku jedličkárny přibyla další story s broukem.
Zebra

Malá meteorologická vložka: Předpověď pro oblast Batumi hlásí polojasno a 30 stupňů. V reálu je 35 a zataženo. Ačkoli osazenstvo používá 50, stejně se všichni spálili, jen David se pouze chytnul. Mraky nepřichází s frontou jak v Praze, ale vznikají rovnou nad hlavami. Vždy se asi 2 hodiny formují a následně 2hodiny rozpadají.
David

Počasí už začíná prudit...asi

Gruzínské počasí nápadně připomíná skleník. Po tropické noci proběhla ranní koupel a ranní káva. V baru nám však dali menu v azbuce a rozpustnou kávu, takže máme s Míšou poněkud protáhlé ksichty. (a co myslíte, že dostáváte v ČR?, Spojka)
Zebra

Krušovice

Nejznámějším českým pivem jsou patrně Krušovice. Mají je i ve zdejším baru. Teplé a za 4,5 lari. V Tbilisi si Rusové vzpomněli taky jen na Krušovice, které jsou u nich luxusní zboží. Jiný kraj, jiný mrav. Jinak David ujde, ale holkám nejede.
David

pátek 27. července 2012

Černé moře je jeden velký bordel!

Sedíme na pláži v Goniu, je pod mrakem, vlhkost tak 90 % a vedro, vzduch ani moře, které je nepříjemně teplé, se nehýbou. Moře je stoka, ze které nám narostou žábry.
David

Je 21:20 a v Gruzii se setmělo. Na pláži je však 3krát víc lidí než odpoledne. Bordel odplaval a moře se tak dá snést. Testujeme pivo Kazbeg (nevyhovělo) a čeká nás gruziňák David. Vedro nepolevuje, jen se přidali komáři.
David

Spojka dodává: Njn, bordel přinesl příliv z Bulharska. Co taky čekat od Černého moře. :)